Seks w czasie ciąży

ciazaJesteś w ciąży? Nie rezygnuj z seksu. Jeśli lekarz ci nie zabroni, możesz cieszyć się nim do woli. To jedyny czas, kiedy nie musisz martwić się o antykoncepcję.

Podczas ciąży płód jest dobrze  ukryty w macicy, chroniony przed wstrząsami i bakteriami. Ginekolog zaleca powstrzymanie się od stosunków jedynie w sytuacjach wyjątkowych, np. gdy grozi ci poronienie, poród przedwczesny, kiedy masz zakażenie dróg rodnych lub tzw. łożysko przodujące.

Zdarza się jednak, że pomimo prawidłowego przebiegu ciąży, przyszli rodzice unikają seksu. Powodem bywa zazwyczaj strach przed poronieniem. Niektórzy mężczyźni nie potrafią też zaakceptować ciężarnej żony w roli kochanki, a kobiety również miewają w tym okresie
problemy z samoakceptacją.

PIERWSZY TRYMESTR Chce ci się spać, nie kochać

W pierwszych trzech miesiącach ciąży rodzice są zwykle przejęci i podchodzą do seksu bardzo ostrożnie. Popęd seksualny kobiet i satysfakcja, jaką czerpią z seksu, są w tym okresie dość zróżnicowane. Niektóre z nich odrzucają wszelkie formy współżycia, skarżąc się na zły nastrój, senność, nudności i bolące piersi. Inne czują zwiększoną pobudliwość płciową. Niezależnie zatem od tego, do której z tych dwóch grup należysz, nie przejmuj się tym. Jeśli nie masz ochoty na seks, powiedz o tym partnerowi. Wytłumacz mu, że każda para przechodzi okres abstynencji, i że z nim rozkoszy miłości cielesnej.

DRUGI TRYMESTR Czas wielkiego apetytu

Między 3 a 6 miesiącem ciąży dolegliwości kończą się najczęściej jak ręką odjął, a kobieta ponownie nabiera ochoty na seks. Oczywiście wskazana jest ostrożność, zwłaszcza wtedy, gdy twój brzuszek się powiększa. Kochajcie się wtedy powoli i ostrożnie. Możecie sięgnąć do podręczników tantry. W tej staroindyjskiej sztuce miłości ekstaza to nagroda za cierpliwość. W technikach tych kochankowie osiągają orgazm poprzez powolne ruchy oraz odpowiednie napinanie i rozluźnianie mięśni. Dlatego niektóre z nich wydają się wprost stworzone dla kobiet pragnących uprawiać miłość w ciąży.

TRZECI TRYMESTR Przyda się trochę odmiany

W ciele kobiety zachodzą teraz widoczne zmiany: piersi i brodawki sutkowe powiększają się, a ich otoczka staje się ciemna i bardziej wypukła. Wbrew obawom wielu kobiet, współżycie i związane z nim skurcze macicy nie wpływają źle na przebieg ciąży. Od współżycia należy się powstrzymać dopiero sześć tygodni przed spodziewanym terminem porodu.