Potas i miedź

POTAS. Zapotrzebowanie organizmu człowieka na potas jest bardzo wysokie, stąd warto poświęcić temu minerałowi większa uwagę. W połączeniu z sodem i chlorem potas utrzymuje równowagę płynów, a prawidłowa gospodarka płynami jest bardzo ważna dla prawidłowej pracy serca i metabolizmu w komórkach, czynników niezbędnych dla podtrzymania intensywności treningu. Potas pomaga również obniżać poziom sodu, a także wpływa na równoważenie ilości magnezu.

MIEDŹ. Mówiąc o minerałach rzadko kojarzymy z nimi j miedź, tymczasem jest dla kulturystów to bez wątpienia jeden z ważniejszych minerałów. Wraz z manganem wchodzi w skład nadtlenku dyzmutazy, bardzo silnego antyoksydantu zabezpieczającego komórki przed zniszczeniami ćwiczenio-stresogennymi, a także występującego jako prekursor przy produkcji tlenku azotu. Tlenek azotu jest składnikiem wspomagającym płytki krwi, przez co dostateczna jej ilość trafia do mięśni i innych organów odpowiednio je natleniając. Miedź pomaga także uwalniać żelazo, niezbędne przy produkcji hemoglobiny dla czerwonych komórek krwi, wspomaga produkcję enzymów. We współpracy z molibdenem reguluje poziom kwasu moczowego we krwi, mogącego powodować uczucie palenia w mięśniach i miękkich tkankach. Niedobór miedzi może upośledzać produkcję kolagenu, ważnej tkanki łączącej. Miedź wraz z żelazem współpracują jako katalizatory w procesie oddychania
i  utrzymują odpowiedni poziom ciśnienia we krwi. Poważnym problemem z miedzią jest to, że jej nadmiar może wpływać niekorzystnie na wchłanianie wapnia.

Minerały nie zajmują wiele miejsca w diecie, ale warunkują prawidłową pracę całości organizmu, wpływają na wszystkie jego funkcje, ich niedobory może nie są śmiertelne w skutkach, ale na pewno potrafią znacząco obniżyć wydolność organizmu, a co za tym idzie – wpłynąć destrukcyjnie na czynione wysiłki. Najlepiej jest, gdy minerały dostajemy w formie codziennych posiłków, jednak nie jest to takie proste. Dobry preparat multiwitaminowy-mineralny na długo zwiększy wasze dzienne dawki wchłanianych minerałów i pozwoli waszemu ciału osiągnąć optymalną kondycję.