Olej MCT

Olej MCT jest wytwarzany poprzez proces ekstrakcji olejów kokosowych. Mimo, że jest pochodną oleju koksowego, a więc produktem przetworzonym, MCT praktycznie nie zawiera cholesterolu, nie ma w swoim składzie wielu szkodliwych substancji zawartych zwykle w olejach z roślin tropikalnych. Struktura cząsteczek tego oleju różni się nieco od standardowych tłuszczów, jak margaryny, masło czy oleje roślinne, przez co nabiera on unikalnych właściwości. W porównaniu do standardowych olejów spożywczych cząsteczka oleju MCT ma znacznie uproszczona konstrukcję, przez co jest inaczej metabolizowana. Proces rozbijania łańcucha tłuszczowego oleju MCT zachodzi znacznie szybciej, w wyniku czego uwolnione substancje maja mniejsza tendencje do odkładania w organizmie jako tkanka tłuszczowa. fest to cecha, dzięki której staje się on idealnym suplementem dla kulturystów, innych sportowców oraz ogólnie ludzi aktywnych.
Olej MCT wywiera także wpływ termiczny na żywność, co oznacza, że podwyższa temperaturę termogenezy – wytwarzanego podczas trawienia pożywienia ciepła. Ogólnie wszystkie produkty podwyższające termogenezę wpływają na podwyższenie tempa przemiany materii. Na jednym z uniwersytetów badacze porównywali efekt termiczny spożywania MCT oraz konwencjonalnych tłuszczów. Okazało się, że po 6 godzinach od spożycia oleju MCT szybkość metabolizmu wzrastała średnio o 12%, natomiast po takim samym okresie czasu w grupie spożywającej standardowy tłuszcz wzrost ten nie przekraczał 4%. Tak znaczny wpływ wywierany przez olej MCT na temperaturę termogenezy przyczynia się do tego, że uwalniane zeń kalorie są jedynie w niewielkim stopniu odkładane jako tkanka tłuszczowa.
Co z tego wynika? Po pierwsze, ponieważ po każdym posiłku metabolizm organizmu w związku z podniesieniem temperatury zaczyna gwałtownie przyspieszać, częste spożywanie w ciągu dnia jest jak najbardziej pożądane. Po drugie, suplementacja olejem MCT dodatkowo podwyższa termogenezę i szybkość metabolizmu po spożyciu posiłku. Wniosek jest zatem następujący – spożywanie 5-6 posiłków dziennie wzbogaconych o dodatek oleju MCT na pewno pozytywnie wpłynie na organizm.