Minerały – Wapń

wapnZ pięciu podstawowych składników diety cztery są organicznymi:    węglowodany, proteiny, tłuszcze i witaminy. Oznacza to, że wszystkie one są związkami zbudowanymi na bazie pierwiastka węgla. Piąta kategoria zawiera inne związki chemiczne, nie zawierające węgla. Te nieorganiczne substancje są niezbędne dla biochemicznych, metabolicznych i fizjologicznych procesów niezbędnych dla utrzymania zdrowia. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że niedobory minerałów zdarzają się częściej niż niedobory witamin. Mimo, że niezbędne minerały to tylko pół procenta naszego dziennego spożycia, to bez nich nasze organizmy nie byłyby w stanie przyswoić sobie 99% pożywienia. Według badań większość z nas nie otrzymuje odpowiednich ilości minerałów w naszym pożywieniu. Więcej, nie możemy ich, tak jak niektóre witaminy, wytwarzać w naszych ciałach.
Minerały są najczęściej pomijanym składnikiem diety, warunkującym naszego zdrowie i kondycję. Bez nich uzyskanie maksymalnej wydolności ciała pozostanie celem nieosiągalnym. Naszym zadaniem jest zwrócić ci uwagę na znaczenie minerałów w diecie wzajemne wpływy jednych minerałów na inne.

Wapń
Ogólnie wiadomo, wapń pomaga budować mocne kości, warto więc poznać inne jego możliwości. W połączeniu z magnezem wpływa na skurcze mięśni i puls. Ponadto prawidłowy poziom wapnia gwarantuje odpowiedni skład i metabolizm hormonów – tak jak we współdziałaniu z borem, co wpływa na ich produkcję i metabolizm. Dodatkowo, synergia wapnia z borem jest ważna dla tkanek miękkich, takich jak ścięgna i więzadła, a także dla wzmacniania kośćca. Wpływa on również na stabilizację transmisji impulsów nerwowych, co ma bezpośrednie przełożenie na efekty treningu.  Wchłanianie i wykorzystanie wapnia wapnia może być utrudnione podczas przyjmowanie dużych ilości białek, co może stanowić dla problem kulturystów.  Stres jest także hamulcem w przyswajaniu wapnia, podobnie jak żywność bogata w kwas foliowy, np. czekolada czy szpinak i ogólnie dieta bogata w błonnik. Trzeba pamiętać, że zbyt wysokie spożycie wapnia zaburzać działanie cynku, żelaza i magnezu.