Jak długo żyją kosmetyki

Niektórych można używać zaledwie kilka miesięcy; innych znacznie dłużej, bo kilka lat.

Kosmetyki będą ci służyły długo, gdy nauczysz się prawidłowo je przechowywać. Pamiętaj, że najbardziej szkodzi im światło, a także wysoka temperatura. Dłuższy kontakt z powietrzem też nie jest wskazany. Dlatego nie zostawiaj otwartych opakowań; dobrzeje zamykaj i nie trzymaj na słońcu.

Szminka

Będzie dobra przez sześć miesięcy do roku. Przy malowaniu nie wykręcaj jednak całego wkładu, by ograniczyć dostęp światła. Najlepiej używaj pędzelka. Wyrzuć ją, gdy zacznie brzydko pachnieć lub stwardnieje tak, że będzie trudno ją rozprowadzić. Kropelki wody na szmince nie oznaczają niczego złego.

Podkład

Zachowuje swoje właściwości przez rok, a nawet dłużej, jeśli będziesz przechowywała go w chłodzie i ciemności (bardzo trwale są podkłady z dozownikiem, bo nie trzeba ich otwierać). Nie nadaje się do użycia, gdy na jego powierzchni pojawiają się białe plamy. To efekt pleśni lub rozkładu tłuszczów.

Tusz do rzęs

Maluj się nim przez rok. Zawsze go dokładnie zakręcaj, by uchronić tusz przed zanieczyszczeniami i bakteriami. Gdy staje się gęsty i suchy, źle się rozprowadza i pozostawia na rzęsach grudki-to znak, że nie nadaje się już do użycia.

Cienie do oczu

Można ich używać nawet trzy lata lub dłużej. Nie nakładaj jednak cieni palcami, a tylko przeznaczonym do tego pędzelkiem. Wyrzuć je, gdy zaczynają się kruszyć oraz szczypać w oczy.