Grzechy przeciwko cerze wrazliwej

tradzikCzęsto je popełniamy i to nieświadomie. Podpowiemy ci, jak powinnaś pielęgnować tak delikatną skórę.

Najpierw odpowiedz na poniższe pytania, by dowiedzieć się, czy twoja cera jest wrażliwa. Czy jest ona sucha i skłonna do podrażnień? Czy często pojawiają się na niej uczuleniowe plamy? Czujesz, że jest napięta? Jeśli trzy razy odpowiedziałaś tak, to nie ma wątpliwości: masz skórę wrażliwą. Podpowiemy ci, czego więc powinnaś się wystrzegać.

Mycie wodą  i mydłem
To pierwszy wróg twojej skóry. Mydło oraz chlorowana woda bardzo ją wysuszają i powodują podrażnienia. Oczyszczaj więc twarz mleczkiem i tonikiem przeznaczonym specjalnie do cery wrażliwej. Jeśli chcesz myć ją wodą, to tylko przegotowaną lub mineralną.

Brak ochrony  przed zimnem
Przenikliwy, zimny wiatr tak samo jak słońce „zabiera” twojej skórze wodę, a przez to zwiększa jej skłonność do alergii oraz tworzenia się łuszczących plam. Już od wczesnej jesieni powinnaś więc używać kremu nawilżającego, który jednocześnie odżywia oraz chroni przed zimnem. Zimą znacznie lepiej zabezpieczysz skórę warstwą tłustego kremu.

Słodkie i tłuste jedzenie
Czekolada, chipsy, napoje gazowane, a także mocna kawa, herbata oraz alkohol zwiększają podatność skóry wrażliwej na uczulenia. Powinnaś więc zmienić dietę! Jedz dużo warzyw i owoców. Zadbaj, by w codziennym jadłospisie była odpowiednia ilość witamin A, C i E. Unikaj tłuszczów i pikantnych przypraw.

Źle dobrane kosmetyki
Zakazane są dla ciebie kremy przeciwzmarszczkowe zawierające kwasy owocowe i retinol, ponieważ te silnie działające substancje mogą wywołać podrażnienia. Unikaj też kosmetyków nadmiernie perfumowanych. Używaj tylko preparatów do cery wrażliwej. Zawierają one bowiem minimalną ilość konserwantów, emulgatorów, środków zapachowych oraz tłuszczów, czyli tych substancji, które mogą wywołać podrażnienia, a nawet uczulenia. Zanim zdecydujesz się na zakup kremu – poproś sprzedawczynię o próbkę.

Oczyszczanie peelingiem
Większość peelingów zawiera ostre ziarenka, które mogą podrażniać skórę. Używaj więc peelingów enzymatycznych lub maseczek oczyszczających. Delikatnie ścierają zrogowaciałe komórki, a nie podrażniają skóry.

Palenie papierosów
Zawarte w dymie tytoniowym szkodliwe substancje bardzo wysuszają cerę. W tym przypadku rada jest tylko jedna: powinnaś rzucić palenie. Unikaj też zadymionych pomieszczeń, bowiem sam dym tytoniowy również podrażnia skórę.

Picie małej ilości wody
Gdy dostarczasz organizmowi zbyt mało wody, natychmiast odczuwa to twoja skóra. Staje się ona wtedy bardzo wysuszona. W ciągu dnia postaraj się więc wypijać przynajmniej 2 litry płynów. Najlepiej, gdyby to była niegazowa-na woda mineralna oraz naturalne soki owocowe.