Zaczynasz ćwiczyć? Częściej jedz!

pancakes-vaniliaJeśli pożywiasz się tak jak wszyscy – to znaczy zjadasz trzy posiłki dziennie i ćwiczysz na siłowni, to nadszedł czas na zmianę tych przyzwyczajeń. Musisz zredukować ilość pożywienia przypadającą na te trzy posiłki oraz dodać dwie dodatkowe przekąski – jedną pomiędzy śniadaniem a obiadem i drugą – między obiadem a kolacją. Na przykład jabłko i jogurt jako pierwsza z nich, a proteinowy koktajl lub batonik jako druga.

Pięć mniejszych posiłków dziennie jest dużo lepsze niż trzy z kilku powodów. Po pierwsze zmniejsza się wydzielanie insuliny, co zapobiega odkładaniu się tłuszczu, po drugie – częstsze posiłki wzbogacają twój organizm w witaminy i minerały. Poza tym staraj się wypijać dwa litry czystej, niegazowanej wody dziennie.

Spożywaj kreatynę zaraz po rozpuszczeniu w wodzie. Nie wszyscy bywalcy siłowni wiedzą, że kreatyna rozpuszczona w wodzie i pozostawiona na jakiś czas w bidonie traci swe właściwości. Już po 10 minutach od zmieszania, zmienia się w bezwartościową dla kulturysty kreatyninę, usuwaną w całości z organizmu przez nerki. Nie warto zatem przyrządzać suplementu w domu, przed pójściem na siłownię. Lepiej umieścić porcję w plastykowej butelce, dodać wody zaraz po skończeniu treningu i wtedy spożyć kreatynę.