Sposoby na szkolny stres

lobuzZajęcia sportowe
Najlepszym sposobem na rozładowanie nadmiernych i emocji – a więc i stresu  jest ruch!
Zadbaj, by twoje dziecko spędzało jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Zachęcaj je do gry w piłkę, jazdy na rowerze czy rolkach.
Możesz zapisać swoją pociechę na jakieś zajęcia ruchowe – np. taniec, karate, pływanie. Pamiętaj jednak, aby była to taka dyscyplina, którą twoje dziecko lubi i ma predyspozycje do jej trenowania. Jeżeli to możliwe, nie wykupuj całorocznego karnetu: dziecko może zmienić zdanie i zainteresować się inną dyscypliną sportu.
Nie wymagaj, by dziecko uprawiało sport wyczynowo – chodzi o to, by się odprężyło, a nie o to, by dołożyć mu dodatkowych zajęć!
Kupując sprzęt sportowy, nie wybieraj bardzo drogiego. Chodzi o to, aby dziecko się bawiło, a nie stresowało, że coś zniszczy.

Czułość i rozmowa

Tłumienie emocji, gromadzenie w sobie przeżyć i niemiłych doświadczeń sprzyja powstawaniu stresu. Świetnym sposobem na pozbycie się go jest „wyrzucenie” ich z siebie.
Spraw, by dziecko odnalazło w tobie przyjaciela. Spróbuj być nie tylko konsekwentną i wymagająca matką, ale również osobą, do której twoja pociecha może w każdej chwili zwrócić się ze wszystkimi swoimi problemami. Nie każde dziecko potrafi otworzyć się, opowiedzieć o swoich kłopotach. Naucz je tego:
•    przede wszystkim sama mów, co czujesz, co cię ucieszyło lub zbulwersowało, np. w pracy.
•    wprowadź zwyczaj mówienia w domu o tym, co jest nieprzyjemne bądź trudne dla domowników. Postarajcie się rozwiązywać problemy podczas dyskusji, a nie kłótni czy „cichych dni”. Jeżeli masz o coś do kogoś żal czy pretensję mów o tym, ale w sposób spokojny i kulturalny. Podobnie głośno wygłaszaj pochwały, i to nie tylko skierowane do dziecka, ale i do męża. Maluchy uczą się, naśladując zachowania dorosłych – dobry przykład działa!
•    Jeżeli twoja pociecha jest zła, np. na przyjaciółkę czy nauczyciela, pozwól jej się wykrzyczeć czy wypłakać. Nie strofuj, nie doszukuj się zawsze winy dziecka. Gdy już rozładuje swoje emocje, dopiero wtedy zastanówcie się, co zrobić, aby zlikwidować samo źródło problemu.
•    Pytaj rodzinę o radę, uważnie słuchaj komentarzy i opinii dziecka i męża.

Wyciszenie

W walce ze stresem pomagają techniki relaksacyjne, np, medytacja czy joga.
W Polsce jest coraz więcej trenerów prowadzących zajęcia wykorzystujące wschodnie sztuki relaksacji. Polegają one na kontroli oddechu, wyciszeniu się, refleksji.
Warto, abyś na takie zajęcia zapisała się razem z dzieckiem. Zanim to jednak zrobisz, sprawdź, czy instruktor ma stosowne uprawnienia. Pod takie osoby często podszywają się bowiem ludzie związani z sektą!