Siara podnosi IGF-1

Pewien badacz, o którym wiem, że przedkłada praktyczne metody badań nad inne, testował ostatnio wpływ spożywania siary na sportowców-studentów. Dr. Antonio i współpracownicy prowadzili przez 8 tygodni badania na wybranej grupie studentów i studentek, podczas których podawano im placebo lub siarę. Każdej badanej osobie podawano 20 gr substancji. Rozpatrywano wpływ podawanego środka na wydolność podczas ćwiczeń i budowę ciała lub brak wpływu. Testy obejmowały wyciskanie aż do wyczerpania ciężaru równego masie swojego ciała u mężczyzn i połowie swojej masy u kobiet, bieg na bieżni stacjonarnej, badanie ogólnej budowy i masy ciała.

Badacze osiągnęli podczas eksperymentu bardzo interesujące wyniki. Okazało się, że po 8 tygodniach nie było żadnych znaczących różnic pomiędzy obu grupami pod względem rodzaju wykonywanych ćwiczeń, liczby serii i powtórzeń, całkowitego podniesionego ciężaru lub jakimkolwiek innym. Naukowcy byli jeszcze bardziej zdziwieni swoim drugim odkryciem – u badanych, którym podawano suplement siary, średnio o 1,5 kg zwiększyła się waga mięśni (w stosunku do grupy, której podawano placebo).
To drugie odkrycie jest o tyle ważne, że jeżeli podawanie suplementu siary podnosi poziom IGF-1 we krwi (czego dowodzą wcześniej opisywane badania), to badanie dr. Antonio wskazują na możliwy wzrost w tworzeniu nowych tkanek mięśniowych, wywołany właśnie podniesionym IGF-1. Oczywiście, nikt z nas nie twierdzi, że wszystko to będzie miało miejsce samoistnie – bez ćwiczeń niczego nie będziesz w stanie zbudować. Wszyscy badani podczas eksperymentu trenowali trzy razy w tygodniu.
Przeprowadzone badania obudziły na nowo moje zainteresowanie tym starym suplementem kulturystycznym. Obydwa zostały dobrze zaplanowane i przeprowadzone. Wierzę, że to postęp w naukach żywieniowych i przetwarzaniu żywności spowodował ponowny wzrost zainteresowania naukowców nowymi możliwościami odżywiania sportowców. Jeżeli masz dobre zdrowie i nie jesteś uczulony na mleko i jego przetwory, dlaczego nie spróbujesz sam i nie przekonasz się ile dobrego można uzyskać dzięki suplementowi siary.