Problemy – ciąża

kawaNie za dużo kawy? Przyzwyczaiłam się tak bardzo do picia kawy, że trudno byłoby mi zrezygnować z tej przyjemności. Czy w czasie ciąży lepiej pić kawę rozpuszczalną czy raczej tę tradycyjną, mieloną?

Nie ma to znaczenia, jeśli chodzi tylko o 1-2 kawy dziennie – oczywiście, nie mocne i najlepiej z dodatkiem mleka. Pobudzą one panią do życia, bo kawa podwyższa ciśnienie (a w ciąży może pani mieć niskie). Natomiast picie dużych ilości mocnej kawy w ciąży nie jest wskazane.

 

Trening przyszłej mamy. Często czytam o tym, że ćwiczenia w czasie ciąży są jak najbardziej wskazane. Chciałabym jednak dowiedzieć się, do którego miesiąca ciąży powinnam ćwiczyć, żeby ułatwić sobie poród, ale nie zaszkodzić przy tym dziecku?

Można ćwiczyć przez całą ciążę. Ważne jest tylko, żeby zachować przy tym pewne warunki. Ćwiczyć pani może, gdy: po pierwsze – ciąża przebiega prawidłowo; po drugie – ginekolog opiekujący się panią wyraził zgodę na gimnastykowanie się; i po trzecie – stosuje pani zestawy ćwiczeń odpowiednie dla ciężarnych. Obecnie jest wiele szkół rodzenia, które prowadzą zajęcia dla przyszłych mam. Proponują one m.in. ćwiczenia rozciągające, relaksujące i przygotowujące do porodu (np. nauka właściwego oddychania).