Leczenie uzależnień

Nałogi

Wielu ludzi nie potrafi zrozumieć dlaczego i jak inni ulegają nałogom, szczególnie narkomanii i alkoholizmowi. Błędnie uważa się, że uzależnionym brakuje odpowiednich wartości moralnych lub siły woli, dzięki którym byliby w stanie pozbyć się nałogu z dnia na dzień. W rzeczywistości, uzależnienia to bardzo złożone choroby, które sprawiają ,że do ich wyeliminowania potrzeba czegoś więcej niż dobrych chęci czy silnej woli.

Alkohol i narkotyki posiadają w sobie silnie szkodliwe substancje, które prowadzą do poważnych i niebezpiecznych zmian w mózgu, czego osoba uzależniona nie jest świadoma. Co więcej powodują one przemiany w strukturze mózgowej, utrudniające rzucanie uzależnienia, nawet tym, którzy próbują podejmować walkę z nałogiem. Na szczęście dzisiejsza medycyna pokazuje, że istnieją środki i metody leczenia, które mogą skutecznie pomóc uzależnionemu wyjść z nałogu, a także uchronić jego organizm przed dalszym działaniem szkodliwych substancji. Takie rozwiązania można znaleźć obecnie w wielu profesjonalnie funkcjonujących placówkach medycznych, wśród których można wyróżnić klinikę, skupiającą doświadczonych lekarzy psychiatrii i internistów.

Czym są uzależnienia?

Uzależnienie jest przewlekłą chorobą, charakteryzującą się ciągłym poszukiwaniem i zażywaniem czynnika uzależniającego, co dzieje się kompulsywnie i jest działaniem trudnym do opanowania. Początkowo, decyzja o zażywaniu alkoholu czy narkotyków jest z reguły dobrowolna, jednak powtarzanie takich działań może prowadzić do takich zmian w mózgu, zaburzających umiejętność samokontroli i zdolności do przeciwstawiania się intensywnemu pragnieniu ponownego sięgania po czynnik uzależniający.Takie przemiany w strukturze mózgu mogą być trwałe, dlatego alkoholizm czy narkomanię uważa się za chorobę nawracającą- osoby po wyleczeniu zaburzeń są narażone na ryzyko powrotu do nałogu, nawet po wielu latach przerwy. Nie oznacza to jednak, że leczenie nie poskutkowało. Podobnie jak w przypadku innych przewlekłych schorzeń, leczenie powinno być kontynuowane i indywidualnie dostosowane do pacjenta. Plan terapii musi być pod ścisłą kontrolą wykwalifikowanego lekarza, a także aktualizowany w celu dopasowania do zmieniających się potrzeb pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *