Jeśli zadzierają się skórki wokół płytek paznokci

Jeśli zadzierają się skórki wokół płytek… Najpierw stają się twarde, potem tworzą się bolesne zadziorki. Dzieje się tak, ponieważ skóra, która osłania macierz paznokcia, jest przesuszona. Zdarza się nawet, że pęka. Naskórek wokół płytek jest bardzo delikatny i wymaga nawilżania.

Do jego pielęgnacji przeznaczone są specjalne preparaty. Najlepiej wcierać je codziennie, przy okazji masując skórki wokół paznokci. Krótki masaż spowoduje też, że płytka będzie rosła mocniejsza i zdrowsza.

Rady dla ciebie
■    Raz w tygodniu rób piling dłoni. Ułatwi to lepsze wchłanianie kremu.

■    Nigdy nie wycinaj skórek. Lepiej usuwaj je specjalnym preparatem.

■    Jeśli skórki wokół paznokci będą zaczerwienione i lekko opuchnięte, przetrzyj je wodą utlenioną, a potem posmaruj kremem. Możesz też palce zanurzyć w wodzie z sodą (łyżeczka na szklankę).

Kruche i łamliwe paznokcie

Jeśli są kruche i łamliwe to znaczy, że są bardzo wysuszone. Potrzebują więc nawilżenia Zrezygnuj z tradycyjnego manikiuru, gdyż moczenie paznokci dodatkowo je wysusza. Lepiej odsuwaj skórki specjalnym żelem. Używaj też odpowiednich odżywek. Najlepsze będą te w postaci olejków, które wmasowuje się w płytkę. One właśnie najsilniej nawilżają. Możesz także malować paznokcie, ale wybieraj lakiery utwardzające płytkę.

Rady dla ciebie

■ Raz w miesiącu zafunduj sobie zabieg parafinowy w gabinecie. Idealnie nawilża bowiem nie tylko dłonie, ale i paznokcie.

■    Regularnie, najlepiej raz w tygodniu, wcieraj w płytki witaminy E i F w kroplach.

■    Wkładaj gumowe rękawiczki do prac domowych, a zwłaszcza do zmywania. Woda i detergenty bardzo osłabiają kruche płytki.

Cienkie i słabe paznokcie

Często właśnie po lecie zaczynają sprawiać nam kłopoty. Są wtedy osłabione, rozdwajają się i łamią. Możesz jednak szybko to zmienić. Pomogą ci w tym nie tylko odżywki, ale i domowe zabiegi oraz dieta.

Jeśli są cienkie i słabe potrzebują odżywiania, wzmocnienia i utwardzenia. Podczas kuracji zrezygnuj z „zapuszczania” paznokci. Obetnij je lepiej na krótko i delikatnie opiłuj papierowym pilniczkiem. W tym czasie staraj się też nie malować płytek lakierem. Stosuj natomiast odżywki wzmacniające.

Rady dla ciebie

Raz w tygodniu przygotuj paznokciom kąpiel.
Do miseczki wiej trzy łyżki podgrzanego oleju rycynowego. Mocz w nim płytki przez około 5 minut. Potem delikatnie je pomasuj i poczekaj, aż same wyschną.
Stosuj kremy przeznaczone do rąk i paznokci. Odżywcze substancje i witaminy wzmocnią płytki.