Jak hartować dziecko

lalkaNie chcesz, by niemowlę łapało wszystkie sezonowe infekcje, a starszaki rozpoczęły rok szkolny katarem? Już dziś przestań rozpieszczać swoje maluchy.

Hartowanie to nic innego jak uodparnianie organizmu dziecka na zimno, gorąco, wiatr czy wilgoć. Już z miesięcznym niemowlakiem powinnaś wychodzić na godzinny spacer, i to niezależnie od pogody. Gdy maluch skończy rok, spacer powinien trwać dwie godziny.

Do drugiego roku życia organizm dziecka nie potrafi bronić się przed skokami temperatury. Musi się „nauczyć” pocenia, by schłodzić skórę, i gęsiej skórki, by jego skóra ostrzegała przed nadmiernym wychłodzeniem.

•    Zacznij od wietrzenia niemowlaka – kiedy śpi w wózku, wystawiaj go na balkon lub kładź przy uchylonym oknie.

•    Nie przykrywaj dziecka kołdrą, jeśli temperatura nie spada poniżej 15 stopni, a maluch ma ciepły karczek. W domu i na spacerze wystarczy kocyk. Pamiętaj, chłodne rączki nie oznaczają, że dziecku jest zimno.

•    Nocą w pokoju niemowlaka temperatura powinna wynosić około 18 stopni – im bardziej rześkie powietrze, tym lepiej maluch śpi.

•    Zawsze ubieraj dziecko odpowiednio do temperatury, stosuj zasadę: jeśli mnie jest ciepło w bluzce z krótkim rękawem, to jemu też nie będzie zimno.

Dla starszaków

•    Kilkuletniemu brzdącowi nie zabraniaj biegania boso po deszczu lub brodzenia po wodzie, nawet we wrześniu. 15 minut takiej zabawy nie skończy się katarem, bo maluch, który ciągle jest w ruchu, na pewno się nie wychłodzi. Po powrocie do domu szybko przebierz go w suche ciuszki.

•    Wieczorem funduj mu naprzemienne chłodne i ciepłe prysznice – zacznij od letnich, żeby malcowi spodobała się zabawa. Każdego dnia zwiększaj różnicę temperatur.

•    Kiedy dziecko moknie na deszczu lub kąpie się w morzu, zachęcaj je, by potem było jak najbardziej aktywne, a nie siedziało w miejscu.

Ruch i zabawy na dworze poprawiają krążenie i dotleniają organizm. Maluch lepiej rozwija się i fizycznie i psychicznie, bo im więcej tlenu, tym lepiej pracuje jego mózg.

• Nie zabraniaj mu picia zimnych napojów. Więcej złego robią za ciepłe herbatki, które uszkadzają śluzówkę gardła i sprzyjają atakowi wirusów. Podając schłodzone jogurty i soki, uodpornisz dziecko na infekcje, bo zahartowane gardło jest znacznie mniej wrażliwe.