Fitness dla mózgu

mozgNie tylko twoje ciało, ale również mózg potrzebuje ćwiczeń. Pomogą mu one zachować sprawność.

Neurobik – tak się nazywa specjalny zestaw ćwiczeń dla szarych komórek. Można je wykonywać o każdej porze dnia, w dowolnym momencie. Ich celem jest zerwanie z codzienną rutyną, która wkrada się w nasze życia i usypia, rozleniwia umysł. Zerwanie z utartymi przyzwyczajeniami budzi go i zmusza do pracy. To zaś sprzyja tworzeniu się nowych połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi (z wiekiem zmniejsza się ich ilość) i zwiększeniu możliwości intelektualnych.

• Wprowadź zmiany w trybie życia. Zmień np. kolejność stałych czynności. Jeśli najpierw jadłaś śniadanie, a potem myłaś się, zacznij to robić w odwrotnej kolejności. Wprowadź nowe elementy do rozkładu dnia, np. wracaj do domu inną drogą.

•    Przeorganizuj miejsce pracy. Ustaw nieco inaczej przedmioty na biurku, żeby nie sięgać po nie automatycznie. Podobne zmiany zrób w kuchni, np. poukładaj sztućce w innych szufladach, zmień miejsce solniczki i cukiernicy.

•    Zmień prawą stronę na lewą. Załóż zegarek na prawą rękę, ustaw telefon po drugiej stronie biurka, żeby sięgać po niego inną ręką.

Na początku twój mózg będzie trzymał się dawnych schematów, może więc zdarzyć się, że zamiast posłodzić, posolisz sobie herbatę. Z czasem stanie się jednak sprawniejszy i szybko będzie reagował na zmiany w twoim życiu.